Simone Weilová: Ateizmus ako očistenie

Prípad protirečení, ktoré sú pravdivé. Boh jestvuje: Boh nejestvuje. V čom je problém? Som si úplne istá, že Boh jestvuje v zmysle, že som si úplne istá, že moja láska nie je iluzórna. Som si úplne istá, že Boh nejestvuje v zmysle, že som si úplne istá, že nemôže jestvovať nijaká skutočnosť zodpovedajúca tomu, čo som schopná myslieť si, keď vyslovujem slovo Boh. No to, čo nie som schopná myslieť, nemusí byť ilúziou.
Jestvujú dva ateizmy, pričom jeden je očistením pojmu Boh.

Pravdepodobne každá zlá vec má aj druhý rozmer – očistenie v priebehu približovania sa dobru – a tretí, ktorý je vyšším dobrom.

Musíme pozorne rozlišovať medzi týmito dvoma rozmermi, lebo zamieňať si ich je veľmi nebezpečné pre myslenie i pre správne riadenie života.
Z dvoch ľudí, ktorí nemajú žiadnu skúsenosť s Bohom, je ten, kto ho popiera, k nemu azda bližšie než ten druhý.

Nepravý Boh, ktorý je s tým pravým rovnaký vo všetkom okrem toho, že sa ho nemôžeme dotknúť, nám dokonca znemožňuje dospieť k tomu pravému.

Musíme veriť v Boha, ktorý je vo všetkom rovnaký s pravým Bohom, okrem toho, že nejestvuje, keďže sme nedosiahli bod, kde Boh jestvuje.
Omyly súčasnosti pochádzajú z kresťanstva zbaveného nadprirodzeného. Príčinou je sekularizácia – a predovšetkým humanizmus.
Náboženstvo je v miere, v akej je zdrojom útechy, prekážkou pravej viery: v tomto zmysle je ateizmus očistením. Musím byť ateistickou tou časťou seba samej, ktorá nie je stvorená pre Boha. Spomedzi ľudí, v ktorých sa nadprirodzená časť neprebudila, pravdiví sú ateisti a nepravdiví veriaci.
Človek, ktorého celá rodina bola umučená a ktorý bol sám mučený v koncentračnom tábore; alebo Indián v 16. storočí, ktorý ako jediný prežil totálne vyhladenie svojho ľudu. Takýto ľudia, ak predtým verili v Božiu milosť, už v ňu viac neveria, alebo ju vnímajú celkom odlišne než predtým. Neprešla som niečím takým. Ale viem, že to jestvuje: tak v čom je potom rozdiel?

Musím sa približovať k ustálenej koncepcii božskej milosti; koncepcii, ktorá sa nemení bez ohľadu na to, čo na mňa môže osud zoslať, a ktorá môže byť odovzdaná akejkoľvek ľudskej bytosti.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: