Stiahnutie sa

„Ja“ je len tieňom, vrhaným hriechom a omylom stojacim v ceste Božiemu svetlu, a my tento tieň považujeme za bytosť.

Aj keby sme mohli byť ako Boh, bolo by lepšie byť hlinou, poslúchajúcou Boha.


Boh mi dal bytie, aby som mu ho vrátila. Je to ako skúška, ktorou sú skúšané postavy v rozprávkach a v príbehoch o iniciácii. Ak tento dar prijmem, je to zlé a fatálne; pravá hodnota tohto daru sa prejaví až vtedy, keď ho odmietnem. Boh mi umožňuje jestvovať mimo neho. Je na mne, aby som túto možnosť odmietla.

Pokora je odmietnutie jestvovania mimo Boha. Je kráľovnou cností.

*

„Ja“ je len tieňom, vrhaným hriechom a omylom stojacim v ceste Božiemu svetlu, a my tento tieň považujeme za bytosť.

Aj keby sme mohli byť ako Boh, bolo by lepšie byť hlinou, poslúchajúcou Boha.

*

Byť tým, čím je pre mňa ceruzka, keď si prostredníctvom jej hrotu uvedomujem povrch stola – byť tým pre Krista. Je v našich možnostiach byť prostredníkom medzi Bohom a tou časťou stvorenia, ktorá nám bola zverená. Náš súhlas je nevyhnutný na to, aby mohol prostredníctvom nás vnímať svoje vlastné dielo. S našim súhlasom môže uskutočňovať tento zázrak. Ak by som vedela, ako sa stiahnuť zo svojej duše, stačilo by to na to, aby mal tento stôl predo mnou to neprekonateľné šťastie byť vnímaný Bohom. Boh v nás môže milovať len tento súhlas so stiahnutím sa, ktorý preň vytvára priestor, tak ako sa on sám, ako náš stvoriteľ, stiahol, aby sme mohli jestvovať my. Táto dvojitá akcia nemá nijaký iný význam než lásku, a je to ako keď dá otec svojmu dieťaťu niečo, čo zase dieťaťu umožní kúpiť darček na otcove narodeniny. Boh, ktorý nie je ničím iným než láskou nestvoril nič iné než lásku.

*

Všetko to, čo vidím, počujem, dýcham, cítim, jem; všetky bytosti, ktoré stretnem – to všetko pripravujem o kontakt s Bohom, a pripravujem Boha o kontakt s tým všetkým, ak niečo vo mne hovorí „Ja.“

Môžem niečo spraviť pre to všetko a pre Boha – konkrétne, stiahnuť sa a brať ohľad na tête-à-tête.

Prísne napĺňanie obyčajnej ľudskej povinnosti je podmienkou, ktorá moje stiahnutie sa umožňuje. Kúsok po kúsku uvoľňuje laná, pútajúce ma k istému miestu a brániace mi v samote.

*

Nedokážem uvažovať nevyhnutnosť Božej lásky ku mne, keď tak zreteľne cítim, že ešte aj náklonnosť ľudských bytostí ku mne je len omylom. No ľahko si viem predstaviť, že miluje stvorenie viditeľné práve z toho bodu, na ktorom som. Ja mám slúžiť ako priemetňa. Musím sa stiahnuť, aby mohol vidieť.

Musím sa stiahnuť, aby Boh mohol prísť do styku s bytosťami, ktoré náhoda umiestnila mne do cesty a ktoré miluje. Je odo mňa netaktné stáť v ceste. Je to, akoby som stála medzi dvoma milencami alebo dvoma priateľmi. Nie som ženou očakávajúcou svojho snúbenca, ale nevítanou treťou osobou, ktorá je v spoločnosti zamilovanej dvojice a mala by odísť, aby mohli byť skutočne sami.

Keby som len vedela, ako zmiznúť, aby mohla nastať dokonalá jednota medzi Bohom a zemou, na ktorej stojím, morom, ktoré počujem…

Ako záleží na energii, daroch atď., ktoré sú vo mne? Vždy ich mám dostatok na to, aby som zmizla.

*

Et la mort à mes yeux ravissant la clarté

Rend au jour qu´ils souillaient toute sa pureté…
[„A smrť, pripraviac moje oči o svetlo,

deň, ktorý znesvätili, vráti späť do jeho čistoty…“]

*

Mala by som zmiznúť, aby sa veci, ktoré vidím, stali dokonalými v plnej svojej kráse už len preto, že ich viac nevidím.

*

Ani v najmenšom nechcem, aby sa tento stvorený svet vytratil spred mojich očí, ale aby viac pre mňa osobne nebol tým, čím sa mi javí. Nemôže mi prezradiť svoje tajomstvo, ktoré je priveľké. Ak odídem, stvoriteľ a stvorenie zamenia svoje tajomstvá.

Uvidieť krajinu aká je, keď tam nie som…

Keď som na svojom mieste, ruším svojím dychom a údermi srdca tíšinu nebies i zeme.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: